9:24 18-5-2022

22. apríl je deň, kedy sme si aj na našej škole pripomenuli, že žijeme na Zemi, o ktorú by sme sa mali príkladne starať a chrániť jej poklady pre budúce generácie. Žiaci v triedach vypracovali rôzne úlohy zamerané na ochranu životného prostredia, diskutovali o dôležitosti a význame starostlivosti o prírodu. Skrášlili a upratali areál školy a vyzbieraný odpad separovali. Žiaci mali dobrý pocit, že urobili kus dobrej práce pre ochranu životného prostredia a upevnili si tak presvedčenie, že treba prejavovať úctu a pokoru k našej Zemi. Pozri fotogalériu.

Deň Zeme
Svetový deň vody 2022
Okresné mesto Liptovský Mikuláš má niekoľko desiatok vodárenských zdrojov, medzi nimi aj prameň s názvom Vyvieranie. Nachádza sa v podzemných priestoroch jaskyne v Demänovskej Doline. Liptovský región je tiež známy jaskyňami s bohatou krasovou výzdobou. Tieto skutočnosti inšpirovali Liptovskú vodárenskú spoločnosť k vyhláseniu literárnej súťaže pri príležitosti Svetového dňa vody. Tohtoročnou témou literárnych prác bola Podzemná voda – zviditeľnenie neviditeľného. Žiaci 8. a 9. ročníka tvorili literárne práce s dávkou vlastnej fantázie. Do súťaže bolo odoslaných 10 prác. V kategórii poézia sa na 3. mieste umiestnila Daniela Rysuľová z 9. ročníka. Gratulujeme!

Podzemná voda
Podzemná voda, náš hlavný pitný zdroj,
nenahradí ju žiadna mašina ani stroj.
Všetci vieme, že táto voda je priesvitná,
žiadnu krivdu ani lož tak neskrýva.
Ako pravda na povrch dostane sa,
z veľkých hĺbok zeme vylieva sa.
Aj keď jej zážitky sú neznáme,
a my ich nevidíme,
po čase svoj odraz nájsť vieme,
aj na vodnej hladine.